Prawie każde złamanie to bardzo duża trauma dla człowieka. Nie ma się z resztą czemu dziwić, w końcu tego rodzaju przykre sytuacje nie spotykają nas każdego dnia, a gdy już się zdarzą czynią nas niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania. Na szczęście kości zrastają się bardzo szybko i w szpitalu nie zostajemy na zbyt długo, natomiast to dopiero początek drogi do odzyskania całkowitej sprawności.

Bezpośrednio po wyjściu na ulicę ze szpitala, powinniśmy zarejestrować na rehabilitację. Dzięki niej odbudujemy mięśnie, które w okresie pobytu w szpitalu i unieruchomienia kończyny z całkowitą czyli stu procentową pewnością straciły na sile. Jeśli mieliśmy złamaną nogę, możliwe, że będziemy od nowa uczyć się chodzić. Dlatego chcemy zaznaczyć jak ważny jest tutaj bardzo dobry fizjoterapeuta, który będzie znał się na rzeczy. Rehabilitacja przeprowadzona po łebkach bardzo opóźni nasz powrót do całkowitej sprawności, a może nawet wywołać dodatkowe dolegliwości. Przede wszystkim jednak, rehabilitant wstępnie oceni czy nasze kości pozrastały się bardzo dobrze i czy nie ma dodatkowych zagrożeń.
Powyższe kwestie są najbardziej istotne, ponieważ raz zdarzają się przypadki gdy nie dobrze zrośnięte kości powodowały bóle, lub w ogólności utrudniały poruszanie się. Wówczas niestety powinno się w przyszłości ponownie odwiedzić szpital, ale dużo lepiej dowiedzieć się o tym szybciej niż w przyszłości. Leczenie po złamaniach może obejmować także konieczność przyjmowania dodatkowych leków, zarówno przeciwbólowych jak i stymulujących przyrost mięśni – dzięki temu szybciej będą mogły się one zregenerować. Część z takowych leków dostępna jest tylko na receptę, a zatem zaniechanie rehabilitacji odetnie nas od sposobów ich przyjmowania. Odradzamy jak możemy próby powrotu do normalnej aktywności bez rehabilitacji, może się to skończyć powtórnym złamaniem, a dosłownie jeszcze gorszymi konsekwencjami.
Podsumowując temat, należy pamiętać by zawsze zajmował się nami bardzo dobry fizjoterapeuta, gdy jesteśmy bezpośrednio po poważnym urazie lub złamaniu kończyny. Pozwoli nam to na szybki powrót do pełnego zdrowia, a także ustrzeże nas przed poważnymi konsekwencjami, które mogłyby wystąpić przy próbach rehabilitacji na swoją rękę, kiepskiej fizjoterapii, czy co gorsza próbach powrotu do pełni obciążeń z dnia na dzień.

Zobacz także: rehabilitant w Gdańsku