Zakłady przemysłowe muszą być odpowiednio wyposażone, by mogły prowadzić własną działalność. Zwykle od tego zaczyna się jego organizowanie.

Jeżeli już posiada się już określoną powierzchnię, lokal czy budynek, to czyni się starania, których celem będzie wyposażenie takiego zakładu. W zależności od profilu jego funkcjonowania kupuje się roboty przemysłowe lub specjalistyczne maszyny produkcyjne. Niekiedy takie inwestycje czyni się za posiadane środki, nierzadko kupowane są one za pieniądze z kredytów.
Innym rodzajem rozwiązań, na jakie decydują się osoby otwierające zakłady produkcyjne czy firmy jest także leasing. W ramach takiego można brać urządzenia dozujące lub sprzęt komputerowy. Leasinguje się także auta. W zasadzie przedmiotem leasingu ma możliwość być wszystko, co danemu zakładowi umożliwi na sprawne funkcjonowanie. Na takie funkcjonowania decydują się ci przedsiębiorcy, którzy nie chcą wydawać wszystkich posiadanych pieniędzy od razu. Za takie kupują wyłącznie, to co w rzeczywistości jest im konieczne. Jeżeli niezbędne są kleje przemysłowe, to takie się kupuje. To wyposażenie, które może poczekać, odkłada się na przyszłość. Inwestuje się tylko w to, co umożliwi danej firmie na rozpoczęcie funkcjonowania. Z całkowitą czyli stu procentową pewnością są i takie lokowanie, które już na starcie są kompleksowo wyposażone i nie posiadają żadnych braków. I tacy inwestorzy się zdarzają. Oni najczęściej natomiast dysponują dużymi środkami pieniężnymi i mogą sobie pozwolić na to, żeby pełne wyposażenie kupić za gotówkę. Tacy w znaczącej liczbie przypadków korzystają kredytów i za nie kupują to, co konieczne.

Zobacz również: kleje.