Do niedawna grawerowanie było usługą, którą najczęściej kojarzono z biżuterią. To w punktach, gdzie sprzedawano obrączki czy pierścionki, proponowano klientom grawerowanie pamiątkowych napisów.

Z grawerunkami ludzie mieli do czynienia w przypadku płyt pamiątkowych. Najczęściej więc było to grawerowanie w metalu. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również grawerowanie w szkle. Osoby, które zajmują się tego rodzaju działalnością, proponują swoim klientom nie tylko fotokryształy. Osoby, zajmujące się grawerowaniem w szkle przyjmują też zlecenia, których przedmiotem są na przykład grawerunki w szybach wystawowych. Takie spotkać można coraz częściej.
Grawerzy w szkle mają w swojej ofercie również wszelakiego rodzaju statuetki szklane lub kryształowe. Takie zazwyczaj traktuje się jako pamiątki. Zdjęcia w szkle zamawiane są na rocznice ślubu i inne okazje. Szklane statuetki są także nagrodami w wielu zawodach sportowych czy konkursach o różnym charakterze. Statuetki takie wyglądają bardzo elegancka. WyprodukowanePrzygotowane są z dobrej jakości szkła. Na każdej z nich zazwyczaj znajduje się pamiątkowy napis (zobacz także – Pamiątka i komunii świętej). Ten za każdym razem jest grawerowany, dzięki czemu jego trwałość jest wiele większa, niż gdyby na przykład był on naniesiony przy użyciu jakiejś farby. Takie statuetki i fotokryształy 3D nie są tanie. Im większy jest ichniejszym rozmiar i im bardziej niełatwy jest grawerunek, tym koszt jest większy. Natomiast takie pamiątki czy nagrody wyglądają bardzo należycie, dlatego zainteresowanie nimi non stop wzrasta. W pewnych sytuacjach statuetki takie i kryształy są wyrazem podziękowania.

Polecam: Fotokryształy 3D.