Szybkie zużywanie się ogniw w bateriach jest bolączką wielu posiadaczy laptopów czy notebooków. Co gorsza, zwykle nie jest przyczyną wadliwy sprzęt, ale niewłaściwy sposób użytkowania. Co powinniśmy zatem mieć świadomość tego o sposobie ładowania i eksploatacji, ażeby bateria laptopa posłużyła ludzie na długo?
By ustalić w jaki sposób powinieneś stosować nasz sprzęt, musimy dowiedzieć się, jaki rodzaj akumulatora posiadamy. O ile jest on już wiekowy całkiem możliwe, że jest to bateria niklowo- kadmowa. Chcąc, żeby zachowała ona własną żywotność, powinniśmy unikać częstego ładowania. Zasilacz laptopa powinien być w tym wypadku podłączany dopiero wtedy, gdy stan naładowania będzie bardzo niski. W nowszym sprzęcie stosuje się natomiast omal jedynie akumulatory litowo-jonowe (zobacz: zasilacz laptopa). Gdybyśmy w taki metodę obchodzili się z tego rodzaju urządzeniem wcale byśmy mu nie pomogli, nawet przeciwnie, znacznie skrócilibyśmy jego żywotność. A zatem w jaki sposób w takiej sytuacji zadbać o jego trwałość?
Przede wszystkim, kupując nowe urządzenie z baterią niklowo- kadmową, lub wyposażając je w nową baterię, należy przeprowadzić jej kalibrację. Znaczy to trzykrotny cykl pełnego rozładowania baterii i 100-procentowego naładowania. W momencie gdy stan baterii jest bardzo niski, najbardziej jest wejść w ustawienia BIOS i poczekać do całkowitego rozładowania. Następnie powinna zostać podłączona ładowarka laptopa. Pominięcie procesu kalibracji może bardzo zaszkodzić mojej baterii i sprawić, że jej ogniwa nie będą w pełni wykorzystywane. W przyszłości powinniśmy unikać skrajności. Nie możemy pracować na kablu z włożoną baterią, przez co nieustająco byłaby ona doładowywana. Po kalibracji nigdy nie musisz również dopuszczać do zupełnego rozładowania baterii. Najbardziej więc będzie podłączać zasilacz na poziomie 10- 40 %, a gdy planujemy pracę wyłącznie w domu dobrym rozstrzygnięciem będzie wyjęcie baterii i przechowywanie jej w chłodnym miejscu.
Zobacz też: odbiornik gps.