Utrata słuchu jest dolegliwością, która najczęściej dopada ludzi z racji wieku, niemniej jednak nie w każdej chwili wiek jest przyczyna gorszej jakości słyszenia. W wielu przypadkach ubytki słuchu są wynikiem pracy zawodowej.

Jeśli ktoś latami pracuje w postanowieniach, gdzie bez ustanku jest hałas, to siłą rzeczy z nierzadko jego słuch może ulec pogorszeniu. Osoby takie w bardzo wielu sytuacjach zmuszone są do tego, aby nosić aparaty słuchowe, bo jedynie dzięki nim są w stanie komunikować się ze światem (więcej – widex nanocare.). Wtedy konieczne są im także baterie 312 do aparatów słuchowych, bo bez nich te nie są w stanie funkcjonować. Aparaty słuchowe zbudowane są właśnie tak, że niedużo kto jest w stanie je zauważyć.
Oczywiście, jeżeli już ktoś się przyjrzy, to taki aparat dostrzeże. Zakłada się je za ucho. Wytwarza się je w cielistym kolorze, dlatego nie rzucają się one w oczy. Dla wielu osób, które słabo słyszą, takie aparaty są powodem do wstydu. Zupełnie nieuzasadnionym. Bo nie widać ichniejszym na pierwszy rzut oka, a jeżeli pozwalają na zwyczajne funkcjonowanie, to jak najlepiej powinny być stosowane. Aparaty takie i akcesoria do aparatów słuchowych nie są zbyt kosztowne. Zwykle zakup takiego urządzenia poprzedza specjalistyczne badanie słuchu. Na jego podstawie określa się ubytek słuchu u moc, na jaką aparat musi zostać nastawiony. Badanie takie organizuje się w specjalnych gabinetach. Tam również zwykle można zamówić aparat słuchowy. Są też sklepy internetowe, gdzie filtry do aparatów słuchowych Oticon można kupić (zobacz – oticon waxstop.). Te zwykle kupuje się samemu wtedy, kiedy dobry aparat słuchowy zostanie już wybrany i kupiony.

Zobacz więcej: filtry do aparatów słuchowych oticon.