Większość Polaków zawierając związek małżeński decyduje się na ślub konkordatowy, czyli połączenie ślubu kościelnego z cywilnym. Jednakże statystyki pokazują, że coraz w znaczącej liczbie przypadków małżeństwa przeżywają kryzys i się rozpadają. Ślub cywilny, jako umowa prawna, jeśli nie ma czynników utrudniających zakończenie związku, można unieważnić poprzez rozwód. Inaczej sprawa wygląda z rozwodem kościelnym.
Rozwód kościelny jest dostać niewyobrażalnie nieprosto, ponieważ według nauki kościoła, związek małżeński uświęcony sakramentem jest nierozerwalny. Świadczą o tym słowa powtarzane przez nowożeńców w trakcie ceremonii: „i że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Przysięga małżeńska jest świętością.
Czy tak postawiona sprawa zamyka sprawę ostatecznie? Otóż nie. Istnieją mechanizmy, a też procedury kościelne, które pozwalają uzyskać spostrzeżenie nieważności małżeństwa, a co za tym idzie, odzyskać wolność. Wbrew pozorom, dla wiele osób jest szalenie istotne.
Pomoc prawną w rozwodzie kościelnym można otrzymać w odpowiednich placówkach prawniczych. Taką placówką jest kancelaria prawa kanonicznego. Pracują w niej fachowcy od prawa kościelnego, którzy znają wszystkie niuanse, procedury niezbędne w procesach rozwodowych. Ichniejszym wiedza jest niezbędna do osiągnięcia celu jakim jest rozwód.
Wybierając kościelny rozwód trzeba wziąć pod uwagę dosyć wysokie koszty postępowania, a ich pokrycie nie daje żadnej zapewnień na to, że sprawa zostanie załatwiona zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wymaganie również cierpliwości.
Zobacz tutaj: adwokat kościelny.